Programme

One of the goals of WPMC'08 is to bring Academia and Industry together. The symposium programme is therefore a merged combination of scientific and industrial parts. For scientific contributions, the organization follows a rigorous review process and competitive paper selection. In addition to this more common component, Industry contributions are welcomed to the symposium.

Full papers are submitted for scientific contributions and will appear on the Proceedings. For Industry presentations, it is also possible to submit only an abstract. See Submission page for more details.

Inquiries of WPMC'08 Proceedings, please contact: cwc-info(at)ee.oulu.fi

Final Technical Programme

Day Time Auditorium (Lapland Hotel Riekonlinna) Petsamo (Lapland Hotel Riekonlinna) Eurooppa 1 (Lapland Hotel Riekonlinna) Eurooppa 2 (Lapland Hotel Riekonlinna) Barents (Lapland Hotel Riekonlinna) Kalotti (Lapland Hotel Riekonlinna) Jäämeri (Lapland Hotel Riekonlinna) Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Urupää (Saariselkä Tunturi Hotel) Kivipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Iisakkipää (Saariselkä Tunturi Hotel)
 
Mon 09:00 - 12:30     T1am: Tutorial 1: Sensor Networking - Wireless Sensor Networks T2am: Tutorial 2: B3G Cellurar Systems [AM]   T3am: Tutorial 3: Cognitive Radio Systems [AM]          
  09:00 - 10:30               WG1: W-GREEN 2008 (I)      
  11:00 - 12:30               WG2: W-GREEN 2008 (II)      
  14:00 - 15:30               WG3: W-GREEN 2008 (III)      
  14:00 - 17:30     T1pm: Tutorial 1: Sensor Networking - Wireless Sensor Networks T2pm: Tutorial 2: B3G Cellurar Systems [PM]   T3pm: Tutorial 3: Cognitive Radio Systems [PM]          
  16:00 - 17:30               WG4: W-GREEN 2008 (IV, panel)      
 
Tue 08:15 - 10:15               FL1: FEELIT 2008 (I)      
  10:00 - 10:30 OC: Opening Ceremony                    
  10:30 - 13:00 PL1: Plenary 1                    
  14:00 - 16:00               FL2: FEELIT 2008 (II)      
  14:30 - 16:00 RO1: Dynamic Spectrum Access WN1: Wireless Mesh Networks CC2: Decoding Techniques ST2: Communication Systems Deployment ST1: Multi-Carrier Systems CC1: Capacity 1 AS1: Mobile TV and Multimedia   PA1: Panel 1 AS2: Experimental, Trials and Deployment SS1: Terahertz-wave Technology for Over 10 GBit/s Wireless
  16:30 - 18:00 PA3: Panel 3 WN2: Peer-to-Peer Communications CC3: Co-operation ST3: Channel Estimation WN3: Network Interoperability CC4: Coding Techniques AS3: Localization and Location Based Services FL3: FEELIT 2008 (III) PA2: Panel 2 FL4: FEELIT 2008 (IV) SS2: Radio Resource Management for Heterogeneous Networks
 
Wed 09:15 - 11:00               AC1: AutoICT 2008 (I)      
  10:00 - 13:00 PL2: Plenary 2                    
  11:30 - 13:00               AC2: AutoICT 2008 (II)      
  14:15 - 16:00 SS3: Mobility Challenges in the Future Internet                    
  14:30 - 16:00   WN4: Wireless Sensor Networks 1 CC5: Cooperative Networking ST4: Channel Modelling RO2: MIMO Precoding ST5: Adaptive Receiver Techniques AS4: Security AC3: AutoICT 2008 (III) PA4: Panel 4 RO3: Delay Analysis SS4: Wireless Systems and Applications
  16:30 - 18:00 RO5: Scheduling and Access WN5: Wireless Sensor Networks 2 CC6: Capacity 2 ST6: Receiver Performance Analysis RO4: Cognitive Radio Networks CC7: Adaptive Transmission WN6: Medium Access Control AC4: AutoICT 2008 (IV) PA5: Panel 5 ST7: Advanced Systems and Networks SS5: Wireless Systems Coexistence
 
Thu 09:30 - 11:00 RO7: Radio Resource Control WN8: Ad Hoc Networks CC8: Interference Mitigation ST8: MIMO Receivers RO6: MIMO Resource Allocation     JF1: Triangular Co-operation Programme Workshop (I)   WN7: Cellular Networks SS6: Context Awereness for Future Mobile Communications
  12:00 - 13:30               JF2: Triangular Co-operation Programme Workshop (II)      
  14:00 - 15:30               JF3: Triangular Co-operation Programme Workshop (III)      


Monday, Sep 8, 09:00 - 12:30

T1am: Tutorial 1: Sensor Networking - Wireless Sensor Networks [AM]

An Industrial R&D Perspective [Short Tutorial Description]
Room: Eurooppa 1 (Lapland Hotel Riekonlinna)


Monday, Sep 8, 09:00 - 12:30

T2am: Tutorial 2: B3G Cellular Systems [AM]

MIMO and Multi-carrier Transmission Technologies toward IMT-Advanced [Short Tutorial Description]
Room: Eurooppa 2 (Lapland Hotel Riekonlinna)


Monday, Sep 8, 09:00 - 12:30

T3am: Tutorial 3: Cognitive Radio Systems [AM]

Flexible Transceivers Based on Time-Frequency Representation Theory [Short Tutorial Description]
Room: Kalotti (Lapland Hotel Riekonlinna)


Monday, Sep 8, 09:00 - 10:30

WG1: W-GREEN 2008 (I)

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Laurent Herault (CEA-LETI, France)
09:00 The Carbon Footprint of Mobile Telecommunications and ICT
Jens Malmodin (Ericsson, Sweden)
09:20 ICT Energy Consumption - Trends and Challenges
Gerhard Fettweis (Technische Universität Dresden, Germany); Ernesto Zimmermann (Technische Universität Dresden, Germany)
09:40 Green Technology Options for Future Mobile Devices [INVITED]
Mikko Uusitalo (Nokia Research Center, Finland); Piers Andrew (Nokia Corporation, United Kingdom); Markku Heino (Nokia Corporation, Finland); Asta Kärkkäinen (Nokia Corporation, Finland); Markku Rouvala (Nokia Corporation, United Kingdom); Di Wei (Nokia Corporation, United Kingdom); Tapani Ryhanen (Nokia, Finland)
10:00 "Green" Technologies for Communications
Sunil Vadgama (Fujitsu Laboratories of Europe Ltd, United Kingdom)


Monday, Sep 8, 11:00 - 12:30

WG2: W-GREEN 2008 (II)

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Hendrik Berndt (DoCoMo Eurolabs, Germany)
11:00 Would Information-Centric Networking Consume Less Energy?
Kostas Pentikousis (VTT Technical Research Centre of Finland, Finland)
11:20 Efficient Power Management in Wireless Communication Devices
Eric Mercier (CEA LETI, France)
11:40 Energy Efficiency of Cellular Networks
Jyrki Louhi (Nokia Siemens Networks, Finland); Hans-Otto Scheck (Nokia Siemens Networks, Finland)
12:00 Energy-Aware UMTS Access Networks
Michela Meo (Politecnico di Torino, Italy); Delia Ciullo (Politecnico di Torino, Italy); Luca Chiaraviglio (Politecnico di Torino, Italy); Marco Ajmone Marsan (Politecnico di Torino, Italy)


Monday, Sep 8, 14:00 - 15:30

WG3: W-GREEN 2008 (III)

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Hendrik Berndt (DoCoMo Eurolabs, Germany)
14:00 Bridging the Energy Gap in Reconfigurable Radio Terminals
Antoine Dejonghe (IMEC, Belgium); Liesbet Van der Perre (IMEC, Belgium); Claude Desset (IMEC, Belgium); David Novo (IMEC, Belgium); Filip Louagie (IMEC, Belgium); Jan Craninckx (IMEC, Belgium); Min Li (IMEC, Belgium)
14:20 Minimizing Radiated Power in IDMA Multi-Hop Wireless Networks
Hendrik Schoeneich (Qualcomm CDMA Technologies GmbH, Germany); Armin Dekorsy (Qualcomm CDMA Technologies GmbH, Germany); Joerg Fliege (University of Birmingham, United Kingdom)
14:40 MIMO is Green: More Antennas for Less Power Consumption
Gerhard Bauch (DoCoMo Euro-Labs, Germany); Guido Dietl (DoCoMo Euro-Labs, Germany)
15:00 Design and Simulation of an High Efficient GaN based Doherty Amplifier to Enable "Green IT"
Andreas Pascht (Alcatel SEL AG, Germany); Gerhard Luz (Alcatel-Lucent Deutschland AG, Germany); Dirk Wiegner (Alcatel-Lucent Deutschland AG, Germany); Robin Machinal (Alcatel-Lucent Deutschland AG, Germany)


Monday, Sep 8, 14:00 - 17:00

T1pm: Tutorial 1: Sensor Networking - Wireless Sensor Networks [PM]

An Industrial R&D Perspective [Short Tutorial Description]
Room: Eurooppa 1 (Lapland Hotel Riekonlinna)


Monday, Sep 8, 14:00 - 17:00

T2pm: Tutorial 2: B3G Cellurar Systems [PM]

3GPP HSPA Evolution and LTE [Short Tutorial Description]
Room: Eurooppa 2 (Lapland Hotel Riekonlinna)


Monday, Sep 8, 14:00 - 17:00

T3pm: Tutorial 3: Cognitive Radio Systems [PM]

Cognitive Networking and Dynamic Spectrum Access [Short Tutorial Description]
Room: Kalotti (Lapland Hotel Riekonlinna)


Monday, Sep 8, 16:00 - 17:30

WG4: W-GREEN 2008 (IV): Panel

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Laurent Herault (CEA-LETI, France)


Tuesday, Sep 9, 08:15 - 10:15

FL1: FEELIT 2008 (I)

Invited Talks
Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Ryuji Kohno (Yokohama National University, Japan)
08:15 Reconciling Ultra Low Power Consumption, Low Latency and High Throughput Communications: The WiseMAC-HA Protocol
Jérôme Rousselot (CSEM, Switzerland); John Farserotu (CSEM, Switzerland); Jean-Dominique Decotignie (CSEM, Switzerland)
08:45 Brave New World: Osler Meets Marconi. The Challenges and Opportunities for ICT in Healthcare
Allen Huang (McGill University Health Centre, Canada)
09:15 M2BM2: The Model of Mobile Business Models for Media and Wellness Services
Petri Vasara (Pöyry Forest Industry Consulting Oy, Finland); Hannele Lehtinen (Pöyry Forest Industry Consulting Oy, Finland); Lauri Haapamaki (Pöyry forest industry consulting, Finland); Petri Kotro (Valkeus Interactive Oy, Finland)
09:45 Service Architecture for Mobile and Ubiquitous Services for Senior Citizen
Petri Pulli (University of Oulu, Finland); Antero Metso (University of Oulu, Finland); Xiaosong Zheng (Shanghai University, Shanghai, China)


Tuesday, Sep 9, 10:00 - 10:30

OC: Opening Ceremony

Room: Auditorium (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Matti Latva-aho (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
10:00 Welcome Address
Matti Latva-aho (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
10:10 Welcome Address
Shingo Ohmori (NICT, Japan)
10:20 Welcome Address
Mitsutoshi Hatori (YRP, Japan)


Tuesday, Sep 9, 10:30 - 13:00

PL1: Plenary 1

Room: Auditorium (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Luis Correia (IST - Tech. Univ. Lisbon, Portugal)
10:30 Towards Ubiquitous Networked Society - Convergence of Wireless and Optical Network Technologies
Shingo Ohmori (NICT, Japan)
11:15 Base Stations for Mobile Radio Networks - Trends and Highlights
Hans-Joachim Dressler (Nokia Siemens Networks, Germany)
12:00 Challenges of Next Generation Internet From User Point of View
Juha Hulkko (Chairman of Centre for Wireless Communications Steering Board, Finland)


Tuesday, Sep 9, 14:00 - 16:00

FL2: FEELIT 2008 (II)

Trends of Body Area Network (BAN) for Medical ICT
Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Kiyoshi Hamaguchi (NICT, Japan)
14:00 Precise Localization Techniques of Implant Devices
Hiroyuki Arai (Yokohama National University, Japan)
14:30 A TH-PPM UWB-IR Transceiver for Wireless Body Area Networks
Akifumi Kasamatsu (National Institute of Imformation and Communications Technology (NICT), Japan); Toshiaki Matsui (NiCT, Japan)
15:00 Recent Experimental Studies of Ubiquitous Medical Sensors Using Wireless Body Area Networks (BAN) as Information and Communications Technology (ICT)
Kotaro Yamasue (Yokohama City University, Japan); Osamu Tochikubo (Yokohama City University, Japan)
15:30 BAN Security Beyond Wireless Sensor Networks
Masahiro Kuroda (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Kiyoshi Hamaguchi (NICT, Japan); Ryuji Kohno (National Institute of Information and Communications Technology (NICT), Japan)


Tuesday, Sep 9, 14:30 - 16:00

RO1: Dynamic Spectrum Access

Room: Auditorium (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Jorma Lilleberg (Nokia, Finland)
14:30 Cognitive Network Access Discovery and Handover Strategies
Zoran Damljanovic (University of Jyväskylä, Finland)
14:50 Performance Evaluation of Advanced Spectrum Functionalities for Future Radio Networks
Mehdi Bennis (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Carl Wijting (Nokia Research Center, Finland); Saied Abedi (Fujitsu Laboratories of Europe, United Kingdom); Shyamalie Thilakawardana (University of Surrey, United Kingdom)
15:10 Fast and Efficient QoS-Guaranteed Dynamic Spectrum Access Algorithm
Stanislav Filin (NICT, Japan); Hiroshi Harada (National Institute of Information & Communications Technology (NICT), Japan); Shuzo Kato (NICT, Japan); Mikio Hasegawa (Tokyo University of Science, Japan)
15:30 Capacity Gains Through Inter-Operator Resource Sharing in a Cellular Network
Ville Heinonen (University of Oulu, Finland); Pekka Pirinen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jari Iinatti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)


Tuesday, Sep 9, 14:30 - 16:00

WN1: Wireless Mesh Networks

Room: Petsamo (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Savo Glisic (University of Oulu, Finland)
14:30 Architecture for Creating a User Defined Service Mesh
Jithesh Sathyan (Infosys Technologies Limited, India); Krishnananda Shenoy (Infosys Technologies Limited, India)
14:50 Comparing Two Survival Strategies of a Solar Powered Node in a Mesh Network
Thomas Mundt (University of Rostock, Germany)
15:10 Ensuring Capacity and Extending Coverage With Wireless Mesh Networks
Juho Määttä (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Timo Bräysy (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
15:30 Community Service Platform Using Wireless Logical Mesh Paths
Masugi Inoue (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Kiyohide Nakauchi (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Ved Kafle (National Institute of Information and Communications Technology (NICT), Japan); Hiroaki Morino (Shibaura Institute of Technology, Japan); Tohru Sanefuji (Nassua Solutions Corp., Japan)


Tuesday, Sep 9, 14:30 - 16:00

CC2: Decoding Techniques

Room: Eurooppa 1 (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Esa Kunnari (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
14:30 Reducing Computational Complexity of Branch Metric Calculations in a Trellis Decoder
Sudhir Rupanagudi (Lund Institute of Technology, Lund, Sweden); Vinita Rupanagudi (Lund Institute of Technology, Lund University, Sweden); Matthias Kamuf (Lund University, Sweden); Viktor Owall (Lund Institute of Technology, Lund University, Sweden)
14:50 A Frequency Selective MIMO Framework for Macro-Cellular Urban Environment Using Spatial Water-Filling
Pedro Vieira (Instituto Superior de Engenharia de Lisboa, Portugal); Maria Paula Queluz (Instituto Superior Técnico, Portugal); António Rodrigues (IT / Instituto Superior Técnico, Portugal)
15:10 Performance Comparison of Zero-Forcing and MMSE Based Subcarrier Combining Schemes in Multicode MC-CDMA
Esa Kunnari (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jari Iinatti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
15:30 Blind Iterative Decoding in Bit-Interleaved Coded DPSK
Hiroshi Nishimoto (Hokkaido University, Japan); Toshihiko Nishimura (Hokkaido University, Japan); Takeo Ohgane (Hokkaido University, Japan); Yasutaka Ogawa (Hokkaido University, Japan)


Tuesday, Sep 9, 14:30 - 16:00

ST2: Communication Systems Deployment

Room: Eurooppa 2 (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Luis Muñoz (University of Cantabria, Spain)
14:30 Deployment of Mobile WiMAX in Urban Environment
Teemu Pesu (European Communications Engineering Ltd, Finland); Panu Lähdekorpi (Tampere University of Technology, Finland); Jukka Lempiäinen (Tampere University of Technology, Finland)
14:50 Performance Estimation in Point-to-Point 802.11a Channels Using Parabolic Antennas
Masoud Mashhouri (Carleton University, Canada)
15:10 Improving HSDPA Indoor Performance Using Outdoor Repeater
Panu Lähdekorpi (Tampere University of Technology, Finland); Tero Isotalo (Tampere University of Technology, Finland); Ali Mazhar (Tampere University of Technology, Finland); Jukka Lempiäinen (Tampere University of Technology, Finland)
15:30 Experimental Comparison of Two Solutions for Securing Heterogeneous Ad Hoc Network Communications
Jorge Lanza (University of Cantabria, Spain); Luis Sanchez (University of Cantabria, Spain); Luis Muñoz (University of Cantabria, Spain)


Tuesday, Sep 9, 14:30 - 16:00

ST1: Multi-Carrier Systems

Room: Barents (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: fred harris (San Diego State Univ, United States)
14:30 OFDM Modulation Using Periodic Square-Root Nyquist Time Domain Kernels to Obtain Reduced Peak-to-Average Power Ratio
fred harris (San Diego State Univ, United States); Chris Dick (Xilinx, United States)
14:50 HARQ Throughput Performance of OFDM/TDM Using MMSE-FDE in a Frequency-Selective Fading Channel
Haris Gacanin (Tohoku University, Japan); Fumiyuki Adachi (Tohoku University, Japan)
15:10 Performance Degradation Study of Wavelet Packet Based Multicarrier Modulation Under Time Synchronization Errors
D. Karamehmedovic (Delft University of Technology, The Netherlands); Madan Kumar Lakshmanan (Delft University of Technology, The Netherlands); Homayoun Nikookar (Delft University of Technology, The Netherlands)
15:30 Space-Frequency Block Coded-Joint Transmit/Receive Diversity for Multi-Carrier Transmission
Hiromichi Tomeba (Tohoku University, Japan); Kazuaki Takeda (Tohoku University, Japan); Fumiyuki Adachi (Tohoku University, Japan)


Tuesday, Sep 9, 14:30 - 16:00

CC1: Capacity 1

Room: Kalotti (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Ezio Biglieri (Universitat Pompeu Fabra, Barcelona, Spain)
14:30 Asymptotic Capacity of Static Multiuser Channels With an Unknown Number of Users
Adrià Tauste (University of Cambridge, United Kingdom); Ezio Biglieri (Universitat Pompeu Fabra, Barcelona, Spain)
14:50 Capacity Analysis of Downlink OFDMA Resource Allocation With Limited Feedback and Antenna Selection
Jouko Leinonen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jyri Hämäläinen (Helsinki University of Technology, Finland); Markku Juntti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
15:10 On Second-Order Statistical Description of Mutual Information for OFDM Systems
Antonio Assalini (University of Padua, Italy); Silvano Pupolin (University of Padua, Italy)
15:30 Approximate Channel Capacity of MC-CDMA MIMO
Koichi Adachi (Keio University, Japan); Fumiyuki Adachi (Tohoku University, Japan); Masao Nakagawa (Keio University, Japan)


Tuesday, Sep 9, 14:30 - 16:00

AS1: Mobile TV and Multimedia

Room: Jäämeri (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Hans Schotten (University of Kaiserslautern, Germany)
14:30 Video On Demand Services for Emergency Scenarios Over Heterogeneous TETRA-DVBT Networks
Roman Belda (Universidad Politecnica de Valencia, Spain); Victor Murcia (Universidad Politecnica de Valencia, Spain); Francisco Fraile (Universidad Politecnica de Valencia, Spain); Pau Arce Vila (Universidad de Valencia, Spain); Juan C. Guerri (Universidad Politecnica Valencia, Spain)
14:50 The Potential of PAPR Reduction Methods for DVB-T2 and DVB-H Standards
Roman Marsalek (Brno University of Technology, Czech Republic); Tomas Kratochvil (Brno University of Technology, Czech Republic)
15:10 Feasibility Study of a DVB-T/H Receiver for Software Defined Radio
Yong Jiang (Infineon Technologies AG, Germany); Alfonso Troya (European Patent Office, The Netherlands); Wen Xu (Infineon, Germany); Cyprian Grassmann (Infineon, Germany); Hermann Eul (INFINEON, Germany)
15:30 Relay-Based Network Deployment Concepts for Downloading Data on Move
Helal Chowdhury (Telecommunication Laboratory, University of Oulu, Finland); Jari Iinatti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Pekka Pirinen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)


Tuesday, Sep 9, 14:30 - 16:00

AS2: Experimental, Trials and Deployment

Room: Kivipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Mark Rodwell (University of California, Santa Barbara, United States)
14:30 VoIP Performance Over HSPA With Different VoIP Clients
Leo Bhebhe (Helsinki University of Techinology, Finland); Rauli Parkkali (Nokia Siemens Networks, Finland)
14:50 Design and Installation of Pre-WiMAX Radio Links and Relays
Fernando Velez (University of Beira Interior, Portugal); Rui Costa (IT-DEM/University of Beira Interior, Portugal); Daniel Robalo (IT-DEM/University of Beira Interior, Portugal); Marco Marques (IT-DEM/University of Beira Interior, Portugal); Cláudio Comissário (University of Beira Interior, Portugal); José Riscado (DEC/University of Beira Interior, Portugal); Victor Cavaleiro (University of Beira Interior, Portugal); Pedro Sebastião (Instituto de Telecomunicações/Instituto Superior Técnico, Portugal); António Rodrigues (IT / Instituto Superior Técnico, Portugal)
15:10 Radio Location Estimation Experiment Using Array on Airship
Hiroyuki Tsuji (NICT, Japan)
15:30 Programmable Processor Comparison Based on the K-Best List Sphere Detector Algorithm
Janne Janhunen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Juho Antikainen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Markku Juntti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland) ; Markus Myllylä (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Olli Silvén (University of Oulu, Finland)


Tuesday, Sep 9, 14:30 - 16:00

SS1: Terahertz-wave Technology for Over 10 GBit/s Wireless

Room: Iisakkipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Iwao Hosako (National Institute of Information & Communications Technology, Japan)
14:30 Recent Advances and Future Prospects of 120-GHz-Band Wireless Link
Akihiko Hirata (NTT Corporation, Japan); Toshihiko Kosugi (NTT Corporation, Japan); Tadao Nagatsuma (Osaka University, Japan); Naoya Kukutsu (NTT Corporation, Japan); Yuichi Kado (NTT Corporation, Japan)
14:50 Towards THz WLANs
Martin Koch (Teralight, Germany); Martin Jacob (Technische Universität Braunschweig, Germany); Radoslaw Piesiewicz (Create-Net, Italy); Christian Jastrow (Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany); Klaus Münter (Physikalisch Technische Bundesanstalt, Germany); Christian Jansen (TU Braunschweig, Germany); Thomas Kleine-Ostmann (Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany); Thomas Kürner (Technische Universität Braunschweig, Germany); Thorsten Schrader (Physikalisch Technische Bundesanstalt, Germany)
15:10 Development of THz Transistors and (300-3000 GHz) Sub-mm-Wave Integrated Circuits
Mark Rodwell (University of California, Santa Barbara, United States); Evan Lobisser (UCSB, United States); Mark Wistey (University of California, Santa Barbara, United States); Vibhor Jain (University of California, Santa Barbara, United States); Ashish Baraskar (University of California, Santa Barbara, United States); Eric Lind (Lund University, Sweden); Joon Koo (University of California, Santa Barbara, United States); Brian Thibeault (University of California, Santa Barbara, United States); Arthur Gossard (University of California, Santa Barbara, United States); Zach Griffith (Teledyne, United States); Jonathan Hacker (Teledyne, United States); Miguel Urteaga (Teledyne, United States); Dino Mensa (XXXX, United States); Richard Pierson (XXXX, United States)
15:30 Terahertz Quantum-Cascade Laser and Its Applicability to Wireless Communication Systems
Iwao Hosako (National Institute of Information & Communications Technology, Japan)


Tuesday, Sep 9, 14:30 - 16:00

PA1: Panel 1

Role of Satellites in the Next Generation Networking
Room: Urupää (Saariselkä Tunturi Hotel)

Organiser and Panel Chair: Sastri Kota (Harris corporation, United States; University of Oulu, Finland)

Panelists:
Sastri Kota (Harris corporation, United States; University of Oulu, Finland), Alexander Vallet (Agence National des Frequences, France), Bruno Perrot (SES Engineering, Luxemburg), Ana Yun Garcia (Thales Alenia Space Espana, Spain)

Description: Next Generation network (NGN) represents one of the most challenging transitions ever to have occurred in communications. Considering the recent trends in information and communication technologies, to converge and optimize the operating networks, NGN enlarges richer application to the end user, and economics of scale to the operator. In this context, satellites communications play a significant role in achieving interoperable solutions, using hybrid networks composed of satellite and radio access networks. This panel brings together experts from industry and academic, exchange their experience and share their "vision" providing a road map for hybrid solutions to NGN.


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:00

WN2: Peer-to-Peer Communications

Room: Petsamo (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Frank Fitzek (Aalborg University, Denmark)
16:30 Teletraffic Analysis of Direct Communication With Clustering
Janne Lehtomäki (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Isameldin Suliman (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Kenta Umebayashi (Tokyo University of agriculture and technology, Japan)
16:50 Wireless Peer-to-Peer Cooperation: When Is It Worth Adopting This Paradigm?
Leonardo Militano ("Mediterranea" University of Reggio Calabria, Italy); Antonio Iera (University "Mediterranea" of Reggio Calabria, Italy); Antonella Molinaro (University "Mediterranea" of Reggio Calabria, Italy); Frank Fitzek (Aalborg University, Denmark)
17:10 Teletraffic Simulation of Direct Terminal-to-Terminal Communication With Resource Reuse
Isameldin Suliman (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Janne Lehtomäki (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Beatriz Lorenzo (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:00

CC3: Cooperation

Room: Eurooppa 1 (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Markku Juntti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
16:30 Downlink Performance of 2-Cell Cooperation Schemes in a Multi-Cell Environment
Ramesh Kumar Ramanujam (Indian Institute of Technology, Madras, India); Srikrishna Bhashyam (Indian Institute of Technology, Madras, India); Devendra Jalihal (Indian Institute of Technology, Madras, India)
16:50 Auction-Based Relay Selection Algorithm for Position-Centric Routing
Carlos Morais de Lima (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Giuseppe Abreu (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
17:10 SDMA Relay Method for Wireless Multihop Networks
Keigo Hasegawa (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan); Takeo Fujii (The University of Electro-Communications, Japan); Kenta Umebayashi (Tokyo University of agriculture and technology, Japan); Yukihiro Kamiya (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan); Yasuo Suzuki (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan)


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:00

ST3: Channel Estimation

Room: Eurooppa 2 (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Ryuji Kohno (Yokohama National University, Japan)
16:30 Reduced-Rank LS Channel Estimation for MIMO-OFDM Systems
Emiliano Dall'Anese (University of Padua, Italy); Antonio Assalini (University of Padua, Italy); Silvano Pupolin (University of Padua, Italy)
16:50 HARQ Throughput of DS-CDMA Overlap FDE Using Repetition Pilot-Assisted Channel Estimation
Kazuki Takeda (Tohoku University, Japan); Hiromichi Tomeba (Tohoku University, Japan); Kazuaki Takeda (Tohoku University, Japan); Fumiyuki Adachi (Tohoku University, Japan)
17:10 Low Complexity Time Domain Semi-Blind MIMO-OFDM Channel Estimation Using Adaptive Bussgang Algorithm
Ebrahim Karami (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Markku Juntti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
17:30 DS-CDMA Frequency-Domain Equalization With RLS-Based Channel Estimation
Yohei Kojima (Tohoku University, Japan); Kazuaki Takeda (Tohoku University, Japan); Fumiyuki Adachi (Tohoku University, Japan)


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:00

WN3: Network Interoperability

Room: Barents (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Kaveh Pahlavan (Worcester Polytechnic Institute, United States)
16:30 IEEE 802.11 and 802.16 Cooperation Within Multi-Radio Stations
Sergey Andreev (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Konstantin Dubkov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Andrey Tiurlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)
16:50 A New SHIM6 Based Mobility Management Scheme Supporting Vertical Handoff
Adnan Kiani (Brunel University, United Kingdom); Saqib Chaudhry (Brunel University, United Kingdom)
17:10 Intelligent Resource Management Through Reliable Transport of Mobility Related Services for Vertical Handovers
Syed Zubair Ahmad (Mohammad Ali Jinnah University, Pakistan); Muhammad Abdul Qadir (Mohammad Ali Jinnah University, Pakistan); Muhammad Saeed Akbar (Mohammad Ali jinnah University, Pakistan)


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:00

CC4: Coding Techniques

Room: Kalotti (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: A. Robert Calderbank (Princeton University, United States)
16:30 Modified Golden Codes for Fast Decoding on Time-Varying Channels
Mohanned Sinnokrot (Georgia Institute of Technology, United States); John Barry (Georgia Institute of Technology, United States)
16:50 Quadratic Permutation Polynomial Interleavers for 3GPP LTE Turbo Codes
Katsutoshi Kusume (DOCOMO Euro-Labs, Germany); Gerhard Bauch (DoCoMo Euro-Labs, Germany)
17:10 LDPC Convolutional Codes Based on Parity Check Polynomial
Yutaka Murakami (Matsushita Electric Industrial Co., Ltd., Japan); Shozo Okasaka (Matsushita Electric Industrial Co., Ltd., Japan); Shutai Okamura (Matsushita Electric Industrial Co., Ltd., Japan); Takaaki Kishigami (Matsushita Electric Industrial Co.,Ltd., Japan); Masayuki Orihashi (Matsushita Electric Industrial Co., Ltd., Japan)
17:30 BER Performance of RS Coded M-ary FSK With Energy Detection on Multi-Path Fading Channels
Manabu Hijimoto (Nagoya Institute of Technology, Japan); Yasunori Iwanami (Nagoya Institute of Technology, Japan); Eiji Okamoto (Nagoya Institute of Technology, Japan)


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:00

AS3: Localization and Location Based Services

Room: Jäämeri (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Nandana Rajatheva (Asian Institute of Technology, Thailand)
16:30 Tracking Multiple Targets From Incomplete Ranging With Multidimensional Scaling
Davide Macagnano (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jani Saloranta (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Giuseppe Abreu (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
16:50 Enhanced WAW Location-Based Service Positioning
José Sanguino (Technical University of Lisbon - IST, Portugal); Filipe Tocha (Technical University of Lisbon, Portugal); António Rodrigues (IT / Instituto Superior Técnico, Portugal)
17:10 Mobile Phone DOA Tracking With Airborne or Pedestrian System
Sanna Kiviharju (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Harri Saarnisaari (Centre for Wireless Communiations, University of Oulu, Finland)
17:30 Distance Estimation With FM-Radar
Jari Hyyryläinen (Nokia Research Center, Finland); Martti Tiuri (Professor emeritus, Finland)


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:30

FL3: FEELIT 2008 (III)

Channel Models & Performance Evaluation
Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Matti Hämäläinen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
16:30 A Review of Channel Modelling for Wireless Body Area Network in Wireless Medical Communications
Attaphongse Taparugssanagorn (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Alberto Rabbachin (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Matti Hämäläinen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jani Saloranta (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jari Iinatti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
16:50 FDTD-Derived On-Body Area UWB Channel Model
Qiong Wang (Nagoya Institute of Technology, Japan); Jianqing Wang (Nagoya Institute of Technology, Japan)
17:10 Effects of Feeding Cable Configurations on Propagation Measurements Between Small Ultra Wideband Antennas for WBAN Applications
Hironobu Yamamoto (Tokyo Denki University, Japan); Takehiko Kobayashi (Tokyo Denki University, Japan)
17:30 Suitability Study of DS-UWB and UWB-FM for Medical Applications
Harri Viittala (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Matti Hämäläinen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jari Iinatti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
17:50 Transmit Diversity for Long-Term Body Implants
Aravind Kailas (Georgia Institute of Technology, United States); Mary Ingram (Georgia Institute of Technology, United States)
18:10 Characterizing Data Aggregation Reliability in Wireless Body Area Networks
Ranjan Pal (University of Southern California, United States); Dua Idris (University of Aalborg, Denmark); Ramjee Prasad (Center for TeleInFrastruktur (CTiF), Aalborg University, Denmark)


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:10

FL4: FEELIT 2008 (IV)

WBAN Sensors & Wireless Hospital
Room: Kivipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Tapio Seppänen (University of Oulu, Finland)
16:30 Wearable Sensors for Temperature, Heart Rate and Fall Down
Nobuo Nakajima (The University of Electro-communications, Japan)
16:50 Zero-Admin Energy-Efficient Authentication for Vital Sensors in Wireless Body Area Networks
Masahiro Kuroda (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Ryuji Kohno (National Institute of Information and Communications Technology (NICT), Japan); Kotaro Yamasue (Yokohama City University, Japan); Osamu Tochikubo (Yokohama City University, Japan)
17:10 A Method for Estimating Severity of Myocardial Infarction From Multi-Channel ECG for Monitoring of Cardiac Patients
Mari Karsikas (University of Oulu, Finland); Heikki Huikuri (University Hospital of Oulu, Finland); Tapio Seppänen (University of Oulu, Finland)
17:30 Case Study: Utilization Overview of the Wireless Hospital Concept
Marko Härkönen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Muhammad Ikram Ashraf (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Matti Hämäläinen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jukka Riekki (University of Oulu, Finland)
17:50 Problem Clarification on Installation of Tracking System Using WiFi-RFID in Hospital
Naoto Kume (Kyoto University Hospital, Japan); Tsuyoshi Nagashima (Kinki University, Japan); Tadamasa Takemura (Kyoto University Hospital, Japan); Tomohiro Kuroda (Osaka University, Japan); Naoki Ohboshi (Kinki University, Japan); Kenta Hori (Gunma Prefectural College of Health Sciences, Japan); Keisuke Nagase (Kyoto University Hospital, Japan); Hiroyuki Yoshihara (Kyoto University Hospital, Japan)


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:10

SS2: Radio Resource Management for Heterogeneous Networks

Room: Iisakkipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Ramon Agusti (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)
16:30 Erlang Capacity Degradation in Multi-Access/Multi-Service Wireless Networks Due to Terminal/Coverage Restrictions
Xavier Gelabert (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain); Oriol Sallent (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Jordi Perez-Romero (Universitat Politécnica de Catalunya, Spain); Ramon Agusti (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)
16:50 Techno-Economic Evaluation of a CRRM Traffic Steering Strategy Between GERAN and UTRAN
Andrea Barbaresi (Telecom Italia, Italy); Oriol Sallent (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)
17:10 Joint Radio Resource Management in Beyond 3G Heterogeneous Wireless Systems
Javier Gozalvez (Universidad Miguel Hernandez, Spain); Maria del Carmen Lucas-Estañ (Universidad Miguel Hernandez, Spain); Joaquin Sanchez-Soriano (Universidad Miguel Hernandez, Spain)
17:30 MIMO Capacity Influence on JRRM Performance
António Serrador (Instituto Superior Tecnico, Technical University of Lisbon, Portugal); Berend Kuipers (Instituto de Telecomunicações, Portugal); Luis Correia (IST - Tech. Univ. Lisbon, Portugal)
17:50 A Theoretical Approach for Learning User Behaviour and Preferences as Part of the Management of Cognitive Wireless B3G Terminals
Vera Stavroulaki (University of Piraeus, Greece); Yiouli Kritikou (University of Piraeus, Greece); Panagiotis Demestichas (University of Piraeus, Greece)


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:00

PA2: Panel 2

Convergence of Mobile Communications and Internet: Challenges and Services
Room: Urupää (Saariselkä Tunturi Hotel)

Organiser and Panel Chair: Sastri Kota (Harris Corporation, United States; University of Oulu, Finland).

Panelists: Sastri Kota (Harris Corporation, United States; University of Oulu, Finland), Jaakko Talvitie (Elektrobit Corporation ,Finland), Werner Mohr (Nokia Siemens Networks, Germany), Wladmir Bocquet (Francetelecom, Japan), Uma Shankar Jha (Qualcom, United States).

Description:
Next generation mobile networking and converged services demand full understanding of the requirements, architectures, and various developing technologies. One of the principal applications for the next generation networks will be the internet and access over mobile infrastructure providing traditional voice and other real- time applications and eventually more advanced broadband multimedia services. This panel will address some of the challenges and possible solutions regarding infrastructure and technology to support the future mobile service requirements. In addition, some of the topics of discussion include: advanced services and markets, technical convergence, quality of service (QoS), interoperability and security for future service evolution.The panel provides a forum for exchanging their "vision" of the leading experts from industry and academia in realizing the future systems and user services.


Tuesday, Sep 9, 16:30 - 18:00

PA3: Panel 3

Cognitive Networking
Room: Auditorium (Lapland Hotel Riekonlinna)

Organiser: Allen B. MacKenzie (Virginia Tech., United States).

Panel Chair: Luiz A. DaSilva (Virginia Polytechnic Institute and State University, United States)

Panelists: Mischa Dohler (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain), fred harris (San Diego State University, United States), Seichi Sampei (Osaka University, Japan), Timo Bräysy (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)


Wednesday, Sep 10, 09:15 - 11:00

AC1: AutoICT 2008 (I)

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Jaakko Talvitie (Elektrobit Corporation, Finland)
09:15 Workshop Opening
Jaakko Talvitie (Elektrobit Corporation, Finland); Hannu Hakala (Elektrobit, Finland); Ralf Kompe (Elektrobit, Germany)
09:30 Title TBD (JJ)
Juhani Jaaskelainen (CEC, Belgium)
10:00 Intervehicle Communication Worldwide
Robert Schmidt (Denso Automotive Deutschland GmbH, Germany); Tim Leinmüller (Denso Automotive Deutschland GmbH, Germany); Bert Böddeker (Denso Automotive Deutschland GmbH, Germany)
10:30 A Foresight for Wireless Automotive Opportunities
Tuomo Tuomikoski (Elektrobit Corporation, Finland); Tommi Jamsa (Elektrobit Ltd, Finland); Tommi Kumpulainen (Elektrobit Corporation, Finland); Veikko Seppänen (Elektrobit Corporation, Finland)


Wednesday, Sep 10, 10:00 - 13:00

PL2: Plenary 2

Room: Auditorium (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Behnaam Aazhang (Rice University, United States)
10:00 The Wireless Revolution at Crossroads - Where To Next?
Anthony Ephremides (University of Maryland at College Park, United States)
11:00 It's The Receiver, Stupid!
A. Robert Calderbank (Princeton University, United States)
12:00 How Random-Set Theory Can Help Wireless Communications (Or, Solving Estimation Problems in Wireless Communications Where One of the Things You Do Not Know is the Number of Things You Do Not Know)
Ezio Biglieri (Universitat Pompeu Fabra, Barcelona, Spain)


Wednesday, Sep 10, 11:30 - 13:00

AC2: AutoICT 2008 (II)

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Jaakko Talvitie (Elektrobit Corporation, Finland)
11:30 Road Traffic Information Sensing and Distribution by Means of Cellular Communication Systems
Guido Gehlen (Ericsson GmbH, Germany)
12:00 Combining Radio and Internetworking: Towards a Unified Architecture
Pekka Nikander (Ericsson Research Nomadiclab, Finland); Ari Pouttu (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Sasu Tarkoma (Helsinki University of Technology, Finland); Jussi Kangasharju (University of Helsinki, Finland); Jaakko Talvitie (Elektrobit Corporation, Finland); Matti Latva-aho (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
12:30 Car2X: The Technical Framework in Europe and the Challenge of Cooperation
Timo Kosch (BMW, Germany)


Wednesday, Sep 10, 14:15 - 16:00

SS3: Mobility Challenges in the Future Internet

Room: Auditorium (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Paulo De Sousa (EU Officer, Belgium)
14:15 Mobility Scenarios for the Future Internet: The 4WARD Approach
Michael Söllner (Alcatel-Lucent, Germany); Carmelita Goerg (University of Bremen, Germany); Kostas Pentikousis (VTT Technical Research Centre of Finland, Finland); Jose Cabero (Robotiker-Tecnalia, Spain); Miguel Ponce de Leon (Waterford Institute of Technology, Ireland); Philippe Bertin (Orange Labs, France)
14:35 Architecture Design Considerations for the Evolution of Sensing and Actuation Infrastructures in the Future Internet
Timothy Bauge (Thales Research and Technology (UK) Ltd., United Kingdom); Alexander Gluhak (Ericsson Ireland Research Centre, Ireland); Mirko Presser (University of Surrey, United Kingdom); Laurent Herault (CEA-LETI, France)
14:55 Mixing Packets: Pros and Cons of Network Coding
Joao Barros (Universidade do Porto / Instituto de Telecomunicações, Portugal)
15:15 Mobility Aware Paths: The Identity Connection
Alfredo Matos (Universidade de Aveiro, Portugal); Rui Aguiar (University of Aveiro, Portugal)
15:35 Delay Tolerance and the Future Internet
Joerg Ott (Helsinki University of Technology, Finland)


Wednesday, Sep 10, 14:30 - 16:00

WN4: Wireless Sensor Networks 1

Room: Petsamo (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Carlos Pomalaza-Ráez (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
14:30 Blind Adaptive Distributed Detection in Multi-Hop Wireless Sensor Networks
Bhushan Jagyasi (IIT Bombay, India); Deepthi Chander (Indian Institute of Technology Bombay, India); Uday Desai (I I T Bombay, India); S. n. Merchant (IIT Bombay, India); Bikash Dey (Indian Institute of Technology Bombay, India)
14:50 Determination of the Number of Nodes for a Power Efficient Deployment Strategy in Wireless Sensor Networks
Anand Seetharam (Jadavpur University, India); Abhishek Bhattacharyya (Jadavpur University, India); Mrinal Naskar (Jadavpur University, India); Amitava Mukherjee (IBM India Pvt Ltd, Calcutta, India)
15:10 A Hybrid DSSS/TDMA 2-Layer WSN Architecture With Implicit Addressing and Error Correction Control
Peter Farkas (Slovak University of Technology, Slovakia); Matus Turcsany (Slovak University of Technology, Slovakia); Tomas Janvars (Slovak University of Technology, Slovakia)
15:30 Flooding Algorithm With Energy Consumption Reduction and High Reliability by Reducing Redundant Reception in Sensor Networks
Takerou Fukuhara (KEIO University, Japan); Iwao Sasase (Keio University, Japan); Yuji Kawai (Keio University, Japan); Naoki Masuda (Keio University, Japan)


Wednesday, Sep 10, 14:30 - 16:00

CC5: Cooperative Networking

Room: Eurooppa 1 (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Ramjee Prasad (Center for TeleInFrastruktur (CTiF), Aalborg University, Denmark)
14:30 WINNER+, the European Research Project for the IMT-A Radio
Werner Mohr (Nokia Siemens Networks, Germany); Jukka Salo (Nokia Siemens Networks, Finland)
14:50 Cooperative Sensing for Cognitive Radio Networks With Miss Detection Criteria
Kenta Umebayashi (Tokyo University of agriculture and technology, Japan); Janne Lehtomäki (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland) ; Yukihiro Kamiya (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan); Yasuo Suzuki (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan)
15:10 Cooperative Deployment of WRAN Groups for Post-Disaster Scenario
Sonia Majid (Asian Institute of Technology, Thailand); Kazi Ahmed (Asian Institute of Technology, Thailand)
15:30 On Base Station Cooperation Schemes for Uplink Network MIMO Under a Constrained Backhaul
Patrick Marsch (Technische Universitaet Dresden, Germany); Gerhard Fettweis (Technische Universität Dresden, Germany)


Wednesday, Sep 10, 14:30 - 16:00

ST4: Channel Modelling

Room: Eurooppa 2 (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Hiroyuki Arai (Yokohama National University, Japan)
14:30 New Challenges of 400 - 1000 MHz Radio Channel Modelling
Lassi Hentilä (Elektrobit, Finland); Tommi Jamsa (Elektrobit Ltd, Finland); Juha Meinilä (Elektrobit Corporation, Finland)
14:50 Extension of COST 231 Path Loss Model in Outdoor-to-Indoor Environment to 3.7 GHz and 5.25 GHz
Mikko Alatossava (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Essi Suikkanen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Juha Meinilä (Elektrobit Corporation, Finland); Veli-Matti Holappa (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Juha Ylitalo (Elektrobit, Finland)
15:10 Evaluating Geometrically Based Multiple Bounce Channel Models
Berend Kuipers (Instituto de Telecomunicações, Portugal); Luis Correia (IST - Tech. Univ. Lisbon, Portugal); Michal Mackowiak (Warsaw University of Technology, Poland)
15:30 Radio Propagation Experiments for Broadband Wireless Communication System in the VHF Band
Masayuki Oodo (NICT, Japan); Noriyuki Soma (NICT, Japan); Hiroshi Harada (National Institute of Information & Communications Technology (NICT), Japan)


Wednesday, Sep 10, 14:30 - 16:00

RO2: MIMO Precoding

Room: Barents (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Seiichi Sampei (Osaka University, Japan)
14:30 Tradeoff Between Grassmannian and Orthogonalizing Precoding With Linear Receiver
Helka-Liina Määttänen (Helsinki University of Technology, Finland); Karol Schober (Helsinki University of Technology, Finland); Olav Tirkkonen (Helsinki University of Technology, Finland); Risto Wichman (Helsinki University of Technology, Finland)
14:50 The Effect of Preprocessing to the Complexity of List Sphere Detector Algorithms
Markus Myllylä (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Markku Juntti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland) ; Joseph Cavallaro (Rice University, United States)
15:10 A Transmit Antenna Directivity Control Technique for Secure Data Transmission in Ubiquitous Communication Environments
Masaaki Yamanaka (Hiroshima International University, Japan); Norihiko Morinaga (Hiroshima International University, Japan); Seiichi Sampei (Osaka University, Japan); Shinichi Miyamoto (Osaka University, Japan)
15:30 On Pre-Processing for MIMO W-CDMA
Mario Marques da Silva (Institute for Telecommunications, Portugal); Américo Correia (ADETTI, Portugal); Rui Dinis (IST, Portugal)


Wednesday, Sep 10, 14:30 - 16:00

ST5: Adaptive Receiver Techniques

Room: Kalotti (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Garimella Rammurthy (International Institute of Information Technology, India)
14:30 Direction-of-Arrival Estimation of Coherent Signal Waves Using Interpolated ESPRIT in Thinning Array Antenna
Yuki Hamana (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan); Kenta Umebayashi (Tokyo University of agriculture and technology, Japan); Yukihiro Kamiya (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan); Yasuo Suzuki (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan)
14:50 Adaptive Compensation Scheme of Time-Varying DC Offset for 8-PSK TDMA Burst Mode Direct-Conversion Receiver
Kazuhiko Tamesue (Panasonic Mobile Communications Co., Ltd., Japan); Takuro Sato (Waseda University, Japan)
15:10 An Adaptive MMSE-RAKE Receiver for DS-CDMA UWB Multipath Channel
Gangadhar Biradar (Indian Institute of Technology, Bombay, India); S. n. Merchant (IIT Bombay, India); Uday Desai (I I T Bombay, India)
15:30 Parallel Distortion Cancellation for FFT Equalizers in Fast Fading Channels
Koichiro Hashimoto (Kyoto University, Japan); Satoshi Denno (Kyoto University, Japan); Daisuke Umehara (Kyoto University, Japan); Masahiro Morikura (Kyoto University, Japan)


Wednesday, Sep 10, 14:30 - 16:00

AS4: Security

Room: Jäämeri (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Reijo Savola (VTT Technical Research Centre of Finland, Finland)
14:30 Lightweight Security Protocol for Ad Hoc and Sensor Networks
Puri Novelti Anggraeni (Aalborg University, Denmark); Neeli Prasad (Center for TeleInFrastructure (CTIF), Denmark)
14:50 Secure Route Optimization for Mobile IPv6
Satya Ardhy Wardana (Center for TeleInFrastruktur (CTIF), Aalborg University, Denmark); Neeli Prasad (Center for TeleInFrastructure (CTIF), Denmark)
15:10 Security Protocol Dynamic Generation and Modification Mechanisms for Ubiquitous Services
Shinsaku Kiyomoto (KDDI R&D Laboratories Inc., Japan); Haruki Ota (KDDI, Japan); Toshiaki Tanaka (KDDI R&D Laboratories Inc., Japan)
15:30 On Anonymous Signatures in Online Credential System
Hanane Fathi (Research Center for Information Security, AIST, Japan); SeongHan Shin (Research Center for Information Security, AIST, Japan); Kazukuni Kobara (AIST, Japan); Hideki Imai (Chuo University, Japan)


Wednesday, Sep 10, 14:30 - 16:00

AC3: AutoICT 2008 (III)

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Hannu Hakala (Elektrobit, Finland)
14:30 Finnish National Activities in Cooperative Traffic
Hannu Hakala (Elektrobit, Finland)
15:00 CARAI - The Concept Vehicle of Chemnitz University of Technology for Advanced Driver Assistance Systems
Gerd Wanielik (Chemnitz University of Technology, Germany); Ulrich Neubert (Chemnitz University of Technology, Germany); Philipp Lindner (Chemnitz University of Technology, Germany)
15:30 Automatic Road Slipperiness Detection of Heavy Duty Vehicles
Matti Varanka (University of Oulu, Finland); Kimmo Erkkilä (VTT, Heavy Duty Vehicles, Finland); Kai Noponen (University of Oulu, Finland); Kari Mäkelä (VTT, Transport and Logistics, Finland); Tapio Seppänen (University of Oulu, Finland)


Wednesday, Sep 10, 14:30 - 16:00

RO3: Delay Analysis

Room: Kivipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Sergio Palazzo (University of Catania, Italy)
14:30 Delay Analysis of Power Saving Mechanism in IEEE 802.16e
Fan Zhu (Tsinghua University, P.R. China); Zhisheng Niu (Tsinghua University, P.R. China); Yiqun Wu (Tsinghua University, P.R. China)
14:50 Study on the Reduction of Diffusion Time for On Demand Content Distribution
Kumiko Takeda (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan); Kenta Umebayashi (Tokyo University of agriculture and technology, Japan); Janne Lehtomäki (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland) ; Yukihiro Kamiya (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan); Yasuo Suzuki (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan)
15:10 Modeling Timely and Energy Efficient Communication in Infostation Systems
Laura Galluccio (University of Catania, Italy); Alessandro Leonardi (University of Catania, Italy); Giacomo Morabito (University of Catania, Italy); Sergio Palazzo (University of Catania, Italy)
15:30 Smart Caching in Heterogeneous Wireless Networks
Stephan Goebbels (RWTH Aachen University, Germany)


Wednesday, Sep 10, 14:30 - 16:00

SS4: Wireless Systems and Applications

Room: Iisakkipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Alexey Dudkov (University of Turku, Finland)
14:30 Near-Optimal Symbol Mapping for MIMO Systems With HARQ Protocols
Ilya Katsov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Olga Kapralova (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Grigory Evseev (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Vladislav Chernyshev (Intel Corporation, Russia); Alexander Kozlov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)
14:50 Adaptive Power Saving on the Receiver Side in Digital Video Broadcasting Systems Based on Progressive Video Codecs
Eugeniy Belyaev (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Timo Koski (University of Turku, Finland); Jarkko Paavola (University of Turku, Finland); Andrey Tiurlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Anna Ukhanova (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)
15:10 Extended YUV Colorspace Transform for Lossless Image Compression
Victor Minchenkov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Anton Sergeev (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Andrey Tiurlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)
15:30 Tree Algorithms With Free Access and Interference Cancellation in Presence of Cancellation Errors
Sergey Andreev (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Eugeny Pustovalov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Andrey Tiurlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)
 


Wednesday, Sep 10, 14:30 - 16:00

PA4: Panel 4

Future Wireless Business in a Converging World
Room: Urupää (Saariselkä Tunturi Hotel)

Organiser and Panel Chair: Jussi Mäkinen (Oulu Innovation Ltd./Octopus Network, Finland)

Panelists: Wladimir Bocquet (Orange Labs Tokyo, France Telecom Japan Co., Ltd., Japan), Masugi Inoue (National Institute of Information and Communications Technology, Japan), Peter Ollikainen (Nokia, Finland), Jari Salo (University of Oulu, Finland), Kauko Väinämö (Elektrobit Group, Finland)
Scenario of The Latest "Buzzwords"
Jussi Mäkinen (Oulu Innovation Ltd./Octopus Network, Finland)
Implications for a Telecoms Company
Peter Ollikainen (Nokia, Finland)
Mobile Consumers
Jari Salo (University of Oulu, Finland)
How Radio Network Ecosystem and Value Chain Will Evolve
Kauko Väinämö (Elektrobit Group, Finland)
Sensor Network Platform: New Driving Force
Masugi Inoue (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
Evolution of Fixed-Mobile-Wireless Convergence
Wladimir Bocquet (Orange Labs Tokyo, France Telecom Japan Co., Ltd., Japan)


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

RO5: Scheduling and Access

Room: Auditorium (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Pekka Pirinen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
16:30 Modified Distributed Laxity Based Priority Scheduling Scheme
Garimella Rammurthy (International Institute of Information Technology, India); Naveen Reddy (Indian Institute of Technology, Madras, India)
16:50 Multi-Stage Admission Control for Load Balancing in Next Generation Systems
Albena Mihovska (Aalborg Universitet, Denmark); Bayu Anggorojati (Aalborg Universitet, Denmark); Jijun Luo (Siemens Networks GmbH & Co. KG, Germany); Sofoklis Kyriazakos (Aalborg Universitet, Denmark); Neeli Prasad (Center for TeleInFrastructure (CTIF), Denmark)
17:10 On the Convergence of Genetic Scheduling Algorithms for Downlink Transmission in Multi-User MIMO Systems
Robert Elliott (University of Alberta / TRLabs, Canada); Witold Krzymien (University of Alberta / TRLabs, Canada)
17:30 On the Application of Network Utility Function Decomposition Techniques in Wireless Networks With Mobility and Channel Fading
Beatriz Lorenzo (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Isameldin Suliman (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Savo Glisic (University of Oulu, Finland); Aurea Martinez Varela (University of Vigo, Spain)


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

WN5: Wireless Sensor Networks 2

Room: Petsamo (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Anthony Ephremides (University of Maryland at College Park, United States)
16:30 Enhancing Energy Efficiency for Data Fusion in Sensor Networks With a Detection Mission [INVITED]
Leeger Yu (University of Maryland, College Park, United States); Anthony Ephremides (University of Maryland at College Park, United States)
16:50 Wireless Sensor and Actuator Networks Services and Applications: Characterisation and Classification Taxonomies
Luís Borges (Instituto de Telecomunicações, Portugal); Fernando Velez (University of Beira Interior, Portugal); António Lebres (University of Beira Interior, Portugal)
17:10 Two-Hops Clustering Algorithm With a Composed Metric for Wireless Sensor Networks
Teck Aguilar (Institut Telecom SudParis, France); Hossam Afifi (Institut Telecom, France)
17:30 Sensor Localization in Realistic Environment Using Ultra-Wideband Radio
Giuseppe Destino (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jani Saloranta (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Giuseppe Abreu (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

CC6: Capacity 2

Room: Eurooppa 1 (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Fumiyuki Adachi (Tohoku University, Japan)
16:30 Uplink Capacity of a Single-Carrier Multi-User MIMO Multiplexing in a Frequency-Selective Channel
Takahiro Chiba (Tohoku University, Japan); Kazuaki Takeda (Tohoku University, Japan); Fumiyuki Adachi (Tohoku University, Japan)
16:50 Experimental Study on the Capacity of Compact MIMO Antennas for Portable Phones
Wei Ni (The University of Electro-Communications, Japan); Nobuo Nakajima (The University of Electro-communications, Japan); Yadum Wannipa (The University of Electro-Communications, Japan)
17:10 Modeling of Convolutional Code Performance
Sergio Lembo (Helsinki University of Technology, Finland); Kalle Ruttik (Helsinki University of Technology, Finland); Olav Tirkkonen (Helsinki University of Technology, Finland)


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

ST6: Receiver Performance Analysis

Room: Eurooppa 2 (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: John Barry (Georgia Institute of Technology, United States)
16:30 On the Joint Effect of Phase Noise and User Mobility on the Carrier Frequency Dependent Performance of OFDM Links
Marco Krondorf (Dresden University of Technology, Germany); Steffen Bittner (TU-Dresden, Vodafone Chair Mobile Communications Systems, Germany); Gerhard Fettweis (Technische Universitaet Dresden, Germany)
16:50 Coefficient Sensitivity Analysis for Feedforward Amplifier Linearizer With Memory
Ali Shahed hagh ghadam (Tampere University of Technology, Finland); Ahmet Gökceoglu (Tampere University of Technology, Finland); Mikko Valkama (Tampere University of Technology, Finland)
17:10 Time Domain Scheme Based on Sampling Basis and Indoor Wireless Propagation
JaeJong Ryu (Kyungpook National University, Korea); WuSeong Lee (Kyungpook National University, Korea); YeonKwan Moon (Samsung Electronics, Korea); JuGab Lee (Samsung Electronics Co.,Ltd, Korea); DougKoo Han (Forman Information System Co., Ltd, Korea); Hachul Kim (Korea naval Academy, Korea); HyunChul Choi (Kyungpook National University, Korea)


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

RO4: Cognitive Radio Networks

Room: Barents (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Luiz A. DaSilva (Virginia Polytechnic Institute and State University, United States)
16:30 Cooperation-Aware Topology Control [INVITED]
Vivek Srivastava (Virginia Tech, United States); Ramakant Komali (Virginia Tech, United States); Allen MacKenzie (Virginia Tech, United States); Luiz A. DaSilva (Virginia Polytechnic Institute and State University, United States)
16:50 A Mathematical Framework for Routing and Scheduling Flows in Multi-Rate Cognitive Radio Networks
Ranjan Pal (University of Southern California, United States); Anish Sengupta (The LNM Institute of Information Technology, India); Dua Idris (University of Aalborg, Denmark); Ramjee Prasad (Center for TeleInFrastruktur (CTiF), Aalborg University, Denmark)
17:10 Front End Filtering Requirements on a Mobile Cognitive Multi-Radio Transmitter
Martha Liliana Suarez Peñaloza (Université Paris-Est, France); Martine Villegas (ESYCOM ESIEE-Paris, France); Geneviève Baudoin (ESIEE, France)
17:30 Radio Map Platform for Efficient Terminal Handover in Cognitive Wireless Networks
Kentaro Ishizu (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Yoshitoshi Murata (Iwate Prefectural University, Japan); Mikio Hasegawa (Tokyo University of Science, Japan); Ha Nguyen Tran (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Goh Miyamoto (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Homare Murakami (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Stanislav Filin (NICT, Japan); Hiroshi Harada (National Institute of Information & Communications Technology (NICT), Japan); Shuzo Kato (NICT, Japan)


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

CC7: Adaptive Transmission

Room: Kalotti (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Knud Skouby (Aalborg University, Denmark)
16:30 Optimum Rate Quantization for Adaptive Modulation and Coding
Chia-Hao Yu (Helsinki University of Technology, Finland); Sergio Lembo (Helsinki University of Technology, Finland); Kalle Ruttik (Helsinki University of Technology, Finland); Olav Tirkkonen (Helsinki University of Technology, Finland)
16:50 A Study of New Modulation Method Consisted of Orthogonal Four SSB Elements Having A Common Carrier Frequency
Gen-ichiro Ohta (GITI, Waseda University, Japan); Masahiko Nanri (Panasonic Mobile Communications Co., Ltd., Japan); Mitsuru Uesugi (Panasonic Mobile Communications Co., Ltd., Japan); Takuro Sato (Waseda University, Japan); Hideyoshi Tominaga (Waseda University, Japan)
17:10 New Bit Metric Derivation Method for Adaptive Array Antenna With Channel Coding
Fumiaki Maehara (Waseda University, Japan); Fumio Takahata (Waseda University, Japan)
17:30 An Adaptive Transmission Scheme for Future MIMO Systems
Chunlin Yan (DOCOMO Beijing Communications Laboratories Co., Ltd, P.R. China); Wei Wang (DoCoMo Beijing Communications LaboratoriesCo., Ltd, P.R. China); Zhan Zhang (DoCoMo Beijing labs., P.R. China); Hidetoshi Kayama (DoCoMo Beijing Labs, P.R. China)


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

WN6: Medium Access Control

Room: Jäämeri (Lapland Hotel Riekonlinna)Chair: Liljana Gavrilovska (Alborg University, Denmark)
16:30 A Generic Hardware MAC for Wireless Personal Area Network Platforms
Deepak Dasalukunte (Lund University, Sweden); Viktor Öwall (Lund University, Sweden)
16:50 Improving an Energy-Efficient Multichannel MAC Protocol
Michael Timmers (KULeuven / IMEC, Belgium); Sofie Pollin (IMEC / UC Berkeley, United States); Antoine Dejonghe (IMEC, Belgium); Liesbet Van der Perre (IMEC, Belgium); Francky Catthoor (IMEC, Belgium)
17:10 A Distributed Multi-Channel Cognitive MAC Protocol for IEEE 802.11s Wireless Mesh Networks
Kaveh Ghaboosi (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Matti Latva-aho (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Ryuji Kohno (National Institute of Information and Communications Technology (NICT), Japan)
17:30 Quality of Experience in IEEE 802.16e
Nenad Veselinovic (Elektrobit, Finland); Xiongwen Zhao (Elektrobit Corporation, Finland); Thomas Casey (Elektrobit, Finland); Jari Nurmi (Elektrobit Corporation, Finland); Jaakko Talvitie (Elektrobit Corporation, Finland)


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

AC4: AutoICT 2008 (IV)

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Hannu Hakala (Elektrobit, Finland)
16:30 A Novel Reactive Routing Protocol for Applications in Vehicular Environments
Martin Koubek (Cork Institute of Technology, Ireland); Susan Rea (Cork Institute of Technology, Ireland); Dirk Pesch (Cork Institute of Technology, Ireland)
17:00 Technology Platform for AutoICT Services and Applications
Timo Koski (University of Turku, Finland); Satu Kantola (University of Turku, Finland); Jarkko Paavola (University of Turku, Finland); Mikko Jalonen (University of Turku, Finland)


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

ST7: Advanced Systems and Networks

Room: Kivipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Neeli Prasad (Center for TeleInFrastructure (CTIF), Denmark)
16:30 Cooperative Diversity on Multi-Carrier CDMA Network With Decode Forward Relays
Udesh Oruthota (Asain Institute of Technology, Thailand); Nandana Rajatheva (Asian Institute of Technology, Thailand)
16:50 Energy-Aware UMTS Core Network Design
Luca Chiaraviglio (Politecnico di Torino, Italy); Marco Mellia (Politecnico di Torino, Italy); Fabio Neri (Politecnico di Torino, Italy)
17:10 Information Collecting Framework for Heterogeneous Wireless Networks
Goh Miyamoto (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Mikio Hasegawa (Tokyo University of Science, Japan); Hiroshi Harada (National Institute of Information & Communications Technology (NICT), Japan)
17:30 Multiuser MIMO-OFDM R&D in NTT
Yasushi Takatori (NTT Network Innovation Laboratories, Japan)


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

SS5: Wireless Systems Coexistence

Room: Iisakkipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Alexey Dudkov (University of Turku, Finland)
16:30 Statistical Modulation for Low-Complexity Video Transmission
Anton Sergeev (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Andrey Tiurlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Anton Veselov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)
16:50 Orthogonal Bandwidth Request Codes for IEEE 802.16 Networks
Alexey Dudkov (University of Turku, Finland); Alexander Sayenko (Nokia, Finland)
17:10 Bluetooth to WiFi Interference Detection for Multi-Radio Platform Optimization
Eugeny Pustovalov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Alexander Kozlov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Srikathyayani Srikanteswara (Intel, United States); Christian Maciocco (Intel Corp., United States)
 


Wednesday, Sep 10, 16:30 - 18:00

PA5: Panel 5

Spectrum Use of the Frequency Range Between 275 GHz and 3 THz
Room: Urupää (Saariselkä Tunturi Hotel)

Organiser and Panel Chair: Hiroyo Ogawa (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)

Panelists: Akihiko Hirata (NTT Corporation, Japan), Martin Koch (TU Braunschweig, Germany), Mark Rodwell (University of California, Santa Barbara, United States), Iwao Hosako (National Institute of Information & Communications Technology, Japan)

 


Thursday, Sep 11, 09:30 - 11:00

RO7: Radio Resource Control

Room: Auditorium (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Timo Bräysy (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
09:30 Joint Resource Allocation and Admission Control Mechanism for an OFDMA-Based System
Filippo Meucci (University of Florence, Italy); Albena Mihovska (Aalborg Universitet, Denmark); Bayu Anggorojati (Aalborg Universitet, Denmark); Neeli Prasad (Center for TeleInFrastructure (CTIF), Denmark)
09:50 Low Complexity Adaptive Subcarrier and Power Allocation for OFDMA Systems
Pradeep Weeraddana (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Wei Li (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Marian Codreanu (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Matti Latva-aho (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
10:10 Efficient Subcarrier Utilization for OFDMA Systems by Intra-Cell Subcarrier Sharing With Cooperative Base Stations
Maduranga Liyanage (Keio University, Japan); Iwao Sasase (Keio University, Japan)
10:30 Sub-Channel Allocation Scheme With Real Time Traffic Users' Priority Updating to Increase Non Real Time Traffic Throughput and Satisfy Real Time Traffic Users' Allowable Delay in Downlink OFDMA
Masahiro Fujikawa (Keio University, Japan); Iwao Sasase (Keio University, Japan)


Thursday, Sep 11, 09:30 - 11:00

WN8: Ad Hoc Networks

Room: Petsamo (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Iwao Sasase (Keio University, Japan)
09:30 Cross-Layer Multi-Hop Simulator for Ad Hoc IEEE 802.11e
João Ferro (Instituto de Telecomunicações, Portugal); Fernando Velez (University of Beira Interior, Portugal)
09:50 Ad Hoc Multicast Protocols Performance Over IEEE 802.15.4
Ozlem Karaca (Ege University, Turkey); Radosveta Sokullu (Ege University, Turkey); Tapio Suihko (VTT Technical Research Centre of Finland, Finland)
10:10 High Precison-Predictive Preemptive Ad Hoc On-Demand Distance Vector Routing in Ad Hoc Networks
Hayato Kitamoto (Keio University, Japan); Naoki Masuda (Keio University, Japan); Safdar Hussain Bouk (Keio University, Japan); Iwao Sasase (Keio University, Japan)
10:30 Hotspot-Based Traceback Scheme Using Overhearing in Mobile Ad Hoc Network
Naofumi Sugaya (Keio University, Japan); Takeshi Yatagai (Keio University, Japan); Iwao Sasase (Keio University, Japan)


Thursday, Sep 11, 09:30 - 11:00

CC8: Interference Mitigation

Room: Eurooppa 1 (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Jyri Hämäläinen (Helsinki University of Technology, Finland)
09:30 Transceiver Optimization for Non-Linear Serial Interference Cancellation and Optimal Multiuser Detection
Stefano Buzzi (University of Cassino, Italy); Daniela Saturnino (University of Cassino, Italy)
09:50 Improved Co-Channel Interference Rejection for MIMO-OFDM Systems
Raghavendra Madanahally (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Markku Juntti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
10:10 Iterative Data-Aided Synchronization for Multiuser Ultra-Wideband Signals
Ersen Ekrem (Bogaziçi University, Turkey); Mutlu Koca (Bogazici University, Turkey); Hakan Delic (Bogazici University, Turkey)
10:30 Lattice-Reduction Aided SIC Detection by Exploiting Segment LLL for MLSTBC Systems
Keisuke Mutou (Keio University, Japan); Rui Zhou (Keio University, Japan); Iwao Sasase (Keio University, Japan)


Thursday, Sep 11, 09:30 - 11:00

ST8: MIMO Receivers

Room: Eurooppa 2 (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Mischa Dohler (CTTC, Spain)
09:30 Performance Comparisons of SIC and K-Best LSD Receivers for a MIMO-OFDM System
Johanna Ketonen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Markku Juntti (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
09:50 Computational Complexity Bounds for List MIMO Detection
David Milliner (Georgia Institute of Technology, United States); Ernesto Zimmermann (Technische Universität Dresden, Germany); John Barry (Georgia Institute of Technology, United States); Gerhard Fettweis (Technische Universitaet Dresden, Germany)
10:10 An Iterative Signal Detection for MIMO SC-FDE With ISI Canceller and MLD
Masakazu Utsunomiya (Nagoya Institute of Technology, Japan); Yasunori Iwanami (Nagoya Institute of Technology, Japan); Eiji Okamoto (Nagoya Institute of Technology, Japan)
10:30 Weight Estimation and Multiuser Detection for Asynchrous Single-Carrier Multiuser MIMO Uplink
Koichi Ishihara (NTT Corporation, Japan); Yasushi Takatori (NTT Network Innovation Laboratories, Japan); Nishimori Kentaro (NTT Corporation, Japan); Kazuyasu Okada (NTT, Japan)


Thursday, Sep 11, 09:30 - 11:00

RO6: MIMO Resource Allocation

Room: Barents (Lapland Hotel Riekonlinna) Chair: Wei Li (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
09:30 MIMO-OFDMA Resource Allocation Selecting Users With Maximum Capacity and Large Minimum Eigenvalue
Kaori Anan (Keio University, Japan); Akihiro Okazaki (Keio University, Japan); Masahiro Fujikawa (Keio University, Japan); Iwao Sasase (Keio University, Japan)
09:50 Robust Power Allocation in Wireless Multiband Relay Networks
Lorenzo Mucchi (University of Florence, Italy); Tommaso Scubla (University of Florence, Italy)
10:10 Enhanced Link Adaptation Techniques for MIMO-OFDM Systems With Limited Feedback - A Channel Measurement Based Evaluation
Harri Pennanen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jouko Leinonen (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Marek Skowron (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Matti Latva-aho (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)


Thursday, Sep 11, 09:30 - 11:00

WN7: Cellular Networks

Room: Kivipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Uma Jha (Qualcomm CDMA Technologies, United States)
09:30 Combined Effect of Overload Indicator Based Inter-Cell TPC and Intra-Cell Fractional TPC in Uplink Single-Carrier FDMA
Yoshihiko Hashimoto (Musashi Institute of Technology, Japan); Mamoru Sawahashi (Musashi Institute of Technology, Japan); Daisuke Nishikawa (NTT DoCoMo, Inc., Japan); Yoshihisa Kishiyama (NTT DoCoMo, Inc., Japan)
09:50 System Level Analysis of Mobile Cellular Networks With Both Intelligent Underlay-Overlay and Call Prioritization
Felipe Cruz-Pérez (Cinvestav-IPN, Mexico); José Vázquez-Ávila (CINVESTAV-IPN, Mexico); Genaro Hernandez-Valdez (UAM-A, Mexico); Lauro Ortigoza-Guerrero (WFI, United States)
10:10 Impact of Transport Channel Scheme Adoption on a Multi-Service 3.5G Mobile Network
Andre Dias (Instituto Superior de Engenharia de Lisboa, Portugal); Ricardo Franco (Instituto Superior de Engenharia de Lisboa, Portugal); Nuno Cota (Instituto Superior de Engenharia de Lisboa, Portugal); António Rodrigues (IT / Instituto Superior Técnico, Portugal)
10:30 Coverage Performance of Common/Shared Control Signals Using Transmit Diversity in Evolved UTRA Downlink
Hidekazu Taoka (NTT DOCOMO, Inc., Japan); Akihito Morimoto (NTT DoCoMo Inc., Japan); Hiroyuki Kawai (NTT DoCoMo, Inc., Japan); Kenichi Higuchi (Tokyo University of Science, Japan); Mamoru Sawahashi (Musashi Institute of Technology, Japan)


Thursday, Sep 11, 09:30 - 11:00

SS6: Context Awereness for Future Mobile Communications

Room: Iisakkipää (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Wladimir Bocquet (Orange Labs Tokyo, France Telecom Japan Co., Ltd., Japan)
09:30 Next Generation Mobile Communication System: A Systematic User Centric Approach
Wladimir Bocquet (France Telecom R&D, Japan); Patrice COUPE (France Telecom Japan, Japan)
09:50 End-to-End Efficiency (E3): Impact of Cognitive Radio Systems on the Overall System Efficiency
Didier Bourse (Motorola, France)
10:10 Context-Awareness and Security
Hanane Fathi (Aalborg University, Denmark)
10:30 Context-aware Mobile Applications: Research and Prototyping at DOCOMO Euro-Labs
Matthias Wagner (DoCoMo Communications Labs Europe, Germany)


Thursday, Sep 11, 09:00 - 11:00

JF1: Triangular Co-operation Programme Workshop (I)

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Ari Pouttu (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
10:00 A step closer towards a practical Faster-than-Nyquist signaling
Deepak Dasalukunte (Lund University, Sweden)
10:20 Dirty-RF Signal Processing for Future Wireless Radios
Mikko Valkama (Tampere University of Technology, Finland)
10:40 Personal Networks towards the IMT Advanced: Where do they fit?
Liljana Gavrilovska (Alborg University, Denmark)


Thursday, Sep 11, 11:00 - 13:30

JF2: Triangular Co-operation Programme Workshop (II)

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Knud Erik Skouby (Aalborg University, Denmark)
12:00 New research initiatives in Lund
Viktor Öwall (Lund University, Sweden); Deepak Dasalukunte (Lund University, Sweden)
12:20 Research and Educational Activities and Emerging Technologies of Keio University
Iwao Sasase (Keio University, Japan)
12:40 New Research Challenges at CWC
Ari Pouttu (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
13:00 Future Social networking & PN-lessons from MAGNET
Knud Erik Skouby (Alborg University, Denmark)
13:20 Car Lab Concept
Ari Hulkkonen (Elektrobit, Finland)


Thursday, Sep 11, 14:00 - 15:30

JF3: Triangular Co-operation Programme Workshop (III)

Room: Auditorium (Saariselkä Tunturi Hotel) Chair: Iwao Sasase (Keio University, Japan)
14:00 Secure SDR-enabled wireless networks ability (SUBWAY)
Neeli Prasad (Aalborg University, Denmark)
14:20 Inter-networking Technologies: From IPv6 to HIP and beyond
Pekka Nikander (Helsinki Institute of Information Technology and Ericsson, Finland)
14:40 Synchronization of self-organising sensor networks
Olav Tirkkonen (Helsinki University of Technology, Finland)
15:00 Latest R&D Environment in YRP
Yuichi Handa (YRP R&D Promotion Committee, Japan)
15:20 Network support for Future Context Sensitive Applications and Services,
Rasmus Olsen (Aalborg University, Denmark)




Copyright, © 2008 Centre for Wireless Communications